Kiedyś i dziś w Starym Sączu

Drugi z treningów z cyklu „Zejdź z kanapy, czyli 10 kroków ku zdrowiu”, realizowanych wspólnie przez Fundację Będzie Dobrze, Akademię Bosego Wirusa, przy wsparciu Burmistrza Miasta Starego Sącza, przeszedł do historii.

I własnie z historią związana będzie niniejsza relacja. Tytułowe „kiedyś” to związane z lokalną historią miejsca, które zostały zwiedzone. Choć bardziej wypadałoby napisać odwiedzone. „Dziś” jest wyrazem teraźniejszego, współczesnego ich poznania.

Wszystko zaczęło się na starosądeckich błoniach, przy Ołtarzu Papieskim, w którym mieści się Muzeum Św. Jana Pawła II. Co warte zaznaczenia, jest to jedyny ołtarz w Polsce, który został zachowany w miejscu, w którym, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku, Papież Jan Paweł II odprawiał Liturgię.

Stojąc tam, nie tylko ołtarz robi wrażenie. Wystarczy rozejrzeć się i można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, a dokładniej Pasma Radziejowej.

Co jeszcze można tu robić? Zapoznać się z legendą o pierścieniu Św. Kingi, zagrać w piłkę, wykorzystać czas na zabawę z Pociechami na pobliskim placu zabaw, wypożyczyć rower na przejażdżkę, czy też naładować elektryczny samochód. Nie musi być to jednodniowy wypad, gdyż zlokalizowane obok Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania „Opoka” oferuje miejsca noclegowe z wyżywieniem.

Opuszczamy już Błonia, a swoje kroki kierujemy wzdłuż Klasztoru Sióstr Klarysek, by przez Bramę Seklerską zawitać na klimatycznym ryneczku.

Dalszą wędrówkę kontynuujemy w kierunku „młodszego brata” starosądeckiego Grodu, czyli Nowego Sącza. Po drodze, jeszcze jeden „rzut okiem” na włości Sióstr Klarysek.

Za przystankiem autobusowym, a przed rondem, skręcamy w prawo, gdzie po chwili możemy odpocząć na „kempingu”.

Dalej robi się już poważniej, gdyż udajemy się na miejsce pamieć tragedii z 1942 roku, w którym to (roku i miejscu) została rozstrzelana ludność narodowości żydowskiej.

Do tego miejsca możemy również dotrzeć od strony ścieżki rowerowej EuroVelo 11, skręcając w dróżkę ukazaną po prawej stronie niniejszego zdjęcia (znajduje się ona między ul. Piaski, a wspomnianym wcześniej rondem)

Stamtąd już udając się z powrotem w kierunku Ołtarza Papieskiego, zataczamy pętlę.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w wspólnych treningach, z terminami których (z ok. miesięcznym wyprzedzeniem) można zapoznać się TUTAJ, czyli na łamach portalu „Akademia Bosego Wirusa” w dziale „Grafik treningów”.

Kiedy odbędzie się następny trening? 13 maja 2019 roku (poniedziałek) o godz. 18:00.

Gdy zapragniesz poznać jego szczegóły lub gdy zapomnisz o terminie, miejscu zbiórki, bądź jeszcze lepiej, gdy zechcesz podzielić się tą informacją ze Znajomymi (do czego serdecznie zachęcamy) zajrzyj TUTAJ.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*