Drugi z treningów z cyklu „Zejdź z kanapy, czyli 10 kroków ku zdrowiu”, realizowanych wspólnie przez Fundację Będzie Dobrze, Akademię Bosego Wirusa, przy wsparciu Burmistrza Miasta Starego Sącza, przeszedł do historii.
I własnie z historią związana będzie niniejsza relacja. Tytułowe „kiedyś” to związane z lokalną historią miejsca, które zostały zwiedzone. Choć bardziej wypadałoby napisać odwiedzone. „Dziś” jest wyrazem teraźniejszego, współczesnego ich poznania.
Wszystko zaczęło się na starosądeckich błoniach, przy Ołtarzu Papieskim, w którym mieści się Muzeum Św. Jana Pawła II. Co warte zaznaczenia, jest to jedyny ołtarz w Polsce, który został zachowany w miejscu, w którym, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku, Papież Jan Paweł II odprawiał Liturgię.
Stojąc tam, nie tylko ołtarz robi wrażenie. Wystarczy rozejrzeć się i można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, a dokładniej Pasma Radziejowej.
Co jeszcze można tu robić? Zapoznać się z legendą o pierścieniu Św. Kingi, zagrać w piłkę, wykorzystać czas na zabawę z Pociechami na pobliskim placu zabaw, wypożyczyć rower na przejażdżkę, czy też naładować elektryczny samochód. Nie musi być to jednodniowy wypad, gdyż zlokalizowane obok Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania „Opoka” oferuje miejsca noclegowe z wyżywieniem.
Opuszczamy już Błonia, a swoje kroki kierujemy wzdłuż Klasztoru Sióstr Klarysek, by przez Bramę Seklerską zawitać na klimatycznym ryneczku.
Dalszą wędrówkę kontynuujemy w kierunku „młodszego brata” starosądeckiego Grodu, czyli Nowego Sącza. Po drodze, jeszcze jeden „rzut okiem” na włości Sióstr Klarysek.
Za przystankiem autobusowym, a przed rondem, skręcamy w prawo, gdzie po chwili możemy odpocząć na „kempingu”.
Dalej robi się już poważniej, gdyż udajemy się na miejsce pamieć tragedii z 1942 roku, w którym to (roku i miejscu) została rozstrzelana ludność narodowości żydowskiej.
Do tego miejsca możemy również dotrzeć od strony ścieżki rowerowej EuroVelo 11, skręcając w dróżkę ukazaną po prawej stronie niniejszego zdjęcia (znajduje się ona między ul. Piaski, a wspomnianym wcześniej rondem)
Stamtąd już udając się z powrotem w kierunku Ołtarza Papieskiego, zataczamy pętlę.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w wspólnych treningach, z terminami których (z ok. miesięcznym wyprzedzeniem) można zapoznać się TUTAJ, czyli na łamach portalu „Akademia Bosego Wirusa” w dziale „Grafik treningów”.
Kiedy odbędzie się następny trening? 13 maja 2019 roku (poniedziałek) o godz. 18:00.
Gdy zapragniesz poznać jego szczegóły lub gdy zapomnisz o terminie, miejscu zbiórki, bądź jeszcze lepiej, gdy zechcesz podzielić się tą informacją ze Znajomymi (do czego serdecznie zachęcamy) zajrzyj TUTAJ.
Dodaj komentarz